Rólunk írták

GONDOLATOK A FENNTARTHATÓ, JÖVEDELMEZŐ SZÓJATERMESZTÉSRŐL

A 2015-ös év változást hozott a fehérjenövényeket és azon belül a szóját termelők körében, köszönhetően a szemes fehérjetakarmány-növények termeléshez kötött plusz támogatásának.

 A szója termesztése szempontjából két teljesen eltérő éven vagyunk túl. A 2015-ös év változást hozott a fehérjenövényeket és azon belül a szóját termelők körében, köszönhetően a szemes fehérjetakarmány-növények termeléshez kötött plusz támogatásának. A 2014. évi termőterülethez képest 2015-ben jelentősen nőtt a szója vetésterülete, meghaladva a 75 ezer hektárt. A szójatermelő gazdaságok száma majdnem háromszorosára emelkedett, de ezzel párhuzamosan sok olyan gazdálkodó is belefogott a szója termelésébe, akik nem voltak felkészülve erre. Sem a tudásuk, sem a gépi, agrotechnikai hátterük nem volt megfelelő ehhez a feladathoz. A megnövekedett területről mindössze 142 ezer tonna termést takarítottak be, hiszen az aszály kiegészülve az extrém magas hőmérséklettel nagyon komoly terméskiesést okozott. 

   A kedvező időjárású 2016-os esztendőben az országos vetésterületen értékadó növényfajok kivétel nélkül csúcstermést adtak. Magyarországon a szántóföldi növények eredményét, jövedelmezőségét jelentősen befolyásolja az időjárás. A kedvező körülményeket igazán csak komoly felkészültséggel, a termelési színvonalunkra adaptált agrotechnikával és a kiváló biológiai értékű fajtákkal tudjuk kihasználni. Ennek eredményeként mindössze 61 ezer hektárról több, mint 180 ezer t termés került a raktárakba. Az országos termésátlag elérte a 3 tonnát hektáronként. Fontos azt is megjegyezni, hogy a hazai előállítású, nem génmódosított szójára folyamatos a kereslet.  A szója ára évek óta stabil, támogatással kiegészítve (várhatóan 60 000 Ft/ha), jövedelmezősége a legtöbb területen képes meghaladni a kukoricáét.

   A magyarországi terület nagysága hosszú éveken keresztül a 40 ezer hektáros szint körül mozgott, ám a szója vetésterülete biztonsággal 100 ezer hektárra növelhető. Ehhez azonban szükséges a terület alapos kiválasztása, a megfontolt fajtaválasztás, és elsősorban a kritikus agrotechnikai elemek betartása. Bizonyos régiókban nem nélkülözhető az öntözés sem, már kisebb vízadagokkal is jelentős sikereket érhetünk el, ha biztosítjuk a megfelelő párás mikroklímát.

   A továbbiakban, a sikeres termeléshez elengedhetetlen technológiai elemekre szeretnék kitérni.

Az Agrofórum szaklap 2017. februári, 69. Extra különszámában megjelent cikk teljes terjedelmében, PDF formátumban itt olvasható.

dutul-036-2.jpg