Baross Gábor Program pályázatai

Gabona nemesítés regionális fejlesztése uniós színvonalú műszerpark létrehozásával

A Gabonakutató Nonprofit Közhasznú Kft. 2009 októberében nyújtotta be projekttervét a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal által meghirdetett, a Dél-alföldi Régió kutatás-fejlesztési infrastruktúra fejlesztésének támogatására irányuló pályázati kiírásra (REG_DA_INFRA_09). A Baross Gábor Program keretében elbírált REG-DA-09-1-2009-0042 azonosító számú és „Gabona nemesítés regionális fejlesztése uniós színvonalú műszerpark létrehozásával” című pályázat 2010. február 18-án támogatást nyert.

A projekt közvetlen célja a Gabonakutató Nonprofit Közhasznú Kft. minőségvizsgálati rendszerének korszerűsítése, minőség-nemesítési programjának hatékonyabbá tétele új vizsgálati módszerek alkalmazását lehetővé tevő eszközök beszerzésével. A projekt hosszú távon hozzájárul olyan új kukorica és búza fajták nemesítéséhez, amelyek kiváló beltartalmi tulajdonságaiknak köszönhetően, a hazai mezőgazdaság számára a világ bármely pontján eladható és keresett terméket biztosítanak. A természeti adottságaink kihasználásával, a hazai viszonyokhoz alkalmazkodó fajtákkal a magyar mezőgazdaság újra vezető szerepet tölthet be Európában.

A projekt keretében beszerzett, az intézet világszínvonalú nemesítési munkájához, a szakmai színvonal megőrzéséhez, ill. javításához elengedhetetlen eszközök a következők:

  • INFRATEC 1241 gabona és olajos növény analizátor

2010 júniusában került beszerzésre, majd az üzembe helyezést, tesztüzemet követően a műszert a Búza Igazgatóság vette használtba kalászutódsorok korai minőségi szelekciójára. Ekkor mintegy 20 000 minta vizsgálatára került sor. A tenyészkertben morfológiai és kórtani bélyegek alapján kiválogatott kalászutódsorok nedvessikér tartalmát, fehérje tartalmát és szemkeménységét vizsgáltuk.

2010 szeptemberétől kezdődően a Kukorica Igazgatóságon folytatódott a műszer kipróbálása. Mivel ez a kukorica betakarítás idejével részben egybeesett, lehetőségünk nyílt a kísérleti hibridek egy részénél a nedvességtartalom INFRATEC 1241 analizátorral történő mérésére, és a kapott eredmények szárítószekrényes ellenőrzésének elvégzésére. A fehérje-, keményítő-, és olajtartalom vizsgálata későbbi időpontra tolódik. Az eredmények értékelése 2011. második félévére várhatóak.

  • Brabender Extenzográf és Brabender Farinográf-E

A közbeszerzési eljárás miatt ez az eszköz a projekt utolsó szakaszában, 2010 szeptemberében került beszerzésre. A leszállítás és üzembe helyezés után néhány hetes betanítás következett, amely során a Lisztminőség vizsgáló Laboratórium dolgozói begyakorolhatták az új műszer szakszerű használatát. 2010 végén elkezdődtek a kutatási munkák előkészítő vizsgálatai. 2011. januártól indulnak azok a vizsgálatok, amelyek eredményei már hasznosulnak a kutatásban és várhatóan az év második felére publikációk formájában is megjelennek.

Élelmiszerbiztonsági és molekuláris növény genetikai kutatások műszerezettségi hátterének továbbfejlesztése

A Gabonakutató Nonprofit Közhasznú Kft. közvetlen célja az élelmiszerbiztonsági és molekuláris növénygenetikai kutatások műszerezettségi hátterének fejlesztése a Dél-Alföldi régióban. E fejlesztés szerves része a Baross Gábor projekten nyertes, REG-DA-09-1-2009-0035 azonosítási számú pályázatunk keretében beszerzett VARIAN 500-MS típusú elektroporlasztásos ionforrással (ESI) felszerelt ioncsapdás tömegspektrométer és a Li-COR 4300 típusú DNS analizáló készülék.

A beszerzett készülékek jelentősen megnövelték a cég által végezhető tudományos munka színvonalát, de az általunk nyújtott kutatási szolgáltatások nívóját is.

A VARIAN 500-MS típusú ioncsapdás (ESI) tömegspektrométer ESI ionforrással beszerzésével tehát tovább erősíthetjük kutatási pozíciónkat a világ legjelentősebb mikotoxin kutatással foglalkozó kutatóműhelyei között. A pályázatban megjelölt témáink három különböző analitikai probléma köré csoportosíthatók: fumonizin B1, B2, B3 és B4 mikotoxinok analízise, kötött DON, 3-acetil-DON, 15-acetil-DON és DON együttes vizsgálata, valamint fungicid aktív komponenseinek meghatározása. Az FP7-es pályázatunkban vállalt kukorica rezisztenciaszűrési program mintáinak fumonizin tartalmát már ezzel az LC/MSMS készülékkel határozzuk meg. A DON toxin acetilezett és gikolizált változatainak méréséhez már kidolgoztuk a megfelelő módszereket, így a műszer további jelentős pályázatok elnyerésében fog segítséget adni.

Számos pályázatban vettünk már részt, ahol a betegségellenállóság genetikáját kutattuk. Térképező populációkat állítottunk elő, ezeken QTL analíziseket végeztünk igen nagy munkaerő ráfordítással, de a szükséglethez mérten kisebb gélfuttatási teljesítménnyel. Ezért a jelenlegi géles rendszer továbbfejlesztésére megoldást jelentett a beszerzett Li-COR 4300 DNS analizátor, amely a DNS fragmentek analizálását az eddiginél kisebb humán ráfordítással és pontosabban végzi el. A pályázat során az új készülékkel búza nemesítési anyagokat teszteltünk rezisztencia-specifikus SSR markerekkel.

Ezek a műszerek nemcsak a folyó pályázatokban, de a most készülő pályázatok teljesítésében is fontos szerepet kapnak. A fejlesztés hozzájárult a szegedi GK Kft eddig is kiváló nemzetközi rangjának fenntartásához és további megerősítéséhez. Mivel a Dél-Alföld főként gabonatermesztési hátterű, az eredmények egy része itt jelentkezik, de országos, sőt nemzetközi kihatású is. Egyben segítenek fenntartani egy olyan tudományos kapacitást, amely jelentős nemzeti értéket képvisel nem pusztán tudományos, hanem gyakorlati megfontolások alapján is.